Afyonkarahisar Belediyespor Basketbol Kulübü

Burhanettin Çoban

Afyonkarahisar Belediyespor Onursal Başkanı Sn. Burhanettin Çoban


Kulübümüzde yapılanma profesyonel anlamda olup, Basketbol Şube Sorumlusu, Genel Menajer, Baş Antrenör, İdari Menajer, Yardımcı Antrenör, İstatistik Görevlisi, Masör ve Malzeme Sorumlusu olmak üzere herkesin kendi alanında uzman olduğu bir yapı teşkil edilmiştir.

2013 – 2014 Sezonunda ilimiz basketbol takımı tarihi bir atılım yaparak katıldığımız Erkekler Bölgesel Ligleri’nde hedefi olan bir takım kurduk. A takımımız oluşunca ilimizdeki alt yapı faaliyetlerini kurarak 4 kategorinin 3’ünde şampiyon olduk, 1 kategoride  ise finalde kaybettik ancak basketbol şenliğine katılımı sağladık. Çünkü bizler alt yapıdan sporcu gelmez ise Anadolu Takımları’nın maddi sıkıntı çekeceğini ve yok olmaya  mahkum olduğunu bilen bir ekibiz. Alt yapı faaliyetlerimizde ilimizde pek rastlanmayan bir yapılanma ile alt yapıdaki her kategoride 1 antrenör  eşliğinde hazırlanmasını sağladık.

Kulüp olarak müsabakalarımızı hali hazırda dört tarafı tribün olan ve şehrimizin merkezinde bulunan Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda oynamaktayız. Spor yatırımları konusunda bölgemizde lider şehir olmamızı sağlayacak dev spor kompleksimizde de 2 adet spor salonumuz bulunmaktadır.

2013 – 2014 sezonunda A takım seviyesinde ilkönce Erkekler Bölgesel Lig takımları arasında ilk 36 ya girerek 3. ligde oynamaya hak kazandık.3. lig müsabakalarında ekibimiz kendi grubunu 1. bitirerek Edirne Meriç Üniversitesi ile eleme turu ve yarı finalde Bostanlıspor ile eşleşen takımımız 2-0’lık sonuçla 13 – 20 Mayıs 2014 tarihleri arasında Adana ilimizde oynanan playoff final serisine katıldı. Müsabakalar sonucunda takımımız Playoff turunu 5. sırada bitirerek sezonu tamamlamış oldu.

Afyonkarahisar ilimizde pek çok marka değeri olan ürün bulunmasına rağmen basketbol çok sevilmektedir. Öyle ki playoff eleme turunda 2000 seyirci kapasiteli salonumuz almadığı için bir kısım seyircimizi maalesef evlerine geri göndermek zorunda kaldık. Bu durumu gören ilimiz Belediye Başkanı Sayın Burhanettin ÇOBAN bey ve Orman Ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel EROĞLU bey müjdeli haberi biz yöneticilere verdi. Afyonkarahisar Belediyespor kendi tesisine kavuşacağı ve 3700 kişilik şehir merkezinde bir spor salonu ve 2 adet antrenman salonu yapılacağını bizlerle paylaştı. Bizlerde kulüp yönetim kurulu olarak bize bu kadar destek olan Belediye Başkanımız sayesinde, önümüzdeki en üst ligi hedef koyarak planlarımızı bu doğrultuda oluşturduk.

Afyonkarahisar Belediyespor olarak  Afyon Kocatepe Üniversitesi, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğü  ile basketbol için bir protokol yaparak  bütünleşmeyi  sağladık. Afyon halkı olarak 2. ligde basketbol da daha 1. sezonumuz olmasına rağmen çoşku ve sevgi salonlardan taşmaktadır.

İlimizin marka değerleri olan Mermer, Sucuk, Lokum, Haşhaş ve Termalin yanında “Basketbol Kenti” Afyonkarahisar yazdırmanın planlarını yapan biz yönetim kurulu üyeleri olarak kulübümüzün 2. ligde maddi açıdan sıkıntı yaşamayacak bir yapılanmanın içinde bulunduğumuzu belirtmek isteriz. Burada başta Belediye Başkanımız ve Sayın Bakanımızın katkılarıyla beraber ilimizin işadamlarının da son derece yüksek desteklerini görmekteyiz. Bizler ilimizde profesyonel anlamda tek basketbol takımımız olan Afyonkarahisar  Belediyespor kulübümüzü basketbol sevgisinin ve oyununun daha fazla sevilebilmesi açısından 2017/18 sezonunda Türkiye Basketbol Ligi’nde Play-Off’larında Bahçeşehir Koleji’ni İstanbul’da yenerek Avrupa’nın en iyi ligin olan ING Basketbol Süper Ligi’nde kalıcı olması arzusundayız.

Bu oluşumda kulübümüzün yönetim kurulu üyeleri olarak bizi yüreklendirip her türlü desteği veren başta Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin ÇOBAN beye çok teşekkür ederiz.Gençlerimiz kadar ailelerimize de bize olan güven ve desteklerinden dolayı minnettarız.

Saygılarımızla

Afyonkarahisar Belediyespor Basketbol Kulübü